Jak działa tabletka po – Postinor Duo

Jak działa tabletka po – Postinor Duo

Antykoncepcja awaryjna, tak zwana “tabletka po”, budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny środek antykoncepcyjny, są też jednak tacy, którzy uważają, że jest to aborcja, przypisując takim lekom jak Postinor Duo działanie wczesnoporonne. Jak to jest w rzeczywistości z tymi lekami?

Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana rzadko, tylko w nagłych wypadkach, takich jak choćby pęknięta prezerwatywa, zupełnie niezabezpieczony stosunek seksualny czy też gwałt. Tego typu leki bywają także stosowane jako środek antykoncepcyjny u kobiet, które współżyją bardzo rzadko i nie chcą stosować ciągłej antykoncepcji hormonalnej. Leki te, dostępne są na receptę – co ważne, może je przepisać nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Na polskim rynku leków, najpopularniejsza „tabletka po”, to Postinor Duo, wokół którego narosło bardzo wiele mitów, jak choćby ten, że jest to tabletka wczesnoporonna, a jej użycie utożsamiane bywa z aborcją. Nic bardziej mylnego.

Jak działa Postinor Duo?

Postinor Duo, to lek, który w swoim składzie, jako substancję działającą aktywnie, zawiera progestagen, hormon powodujący zahamowanie owulacji i zapłodnienia. Co ważne, zahamowanie owulacji i zapłodnienia nastąpi tylko i wyłącznie wtedy, gdy stosunek seksualny miał miejsce w okresie poprzedzającym wystąpienie owulacji. Swoim działaniem, Postinor Duo, może wywoływać zmiany w błonie śluzowej trzonu macicy, tak zwanym endometrium, a tym samym zmniejszać prawdopodobieństwo implantacji, czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Tu tkwi podstawowa różnica, między tabletkami Postinor Duo a środkami wczesnoporonnymi – Postinor Duo, nie jest skuteczny jeżeli proces implantacji już się rozpoczął. W tym przypadku, Postinor Duo, będzie swym działaniem podtrzymywać ciążę.

Jak skuteczny jest Postinor?

Skuteczność Postinoru zależy głównie od czasu między niezabezpieczonym stosunkiem płciowym a przyjęciem pierwszej tabletki leku, wynosząc odpowiednio 95% po przyjęciu w ciągu 24 godzin, 85% po przyjęciu w ciągu 24-48 godzin i 58% po przyjęciu Postinor Duo w ciągu dalszych 48-72 godzin.

Po zastosowaniu tabletek Postinor Duo, krwawienie miesiączkowe występuje najczęściej w przewidzianym terminie, choć zdarzają się przypadki, że może wystąpić ono kilka dni wcześniej lub później. Jeżeli krwawienie miesiączkowe spóźnia się o ponad 5 dni lub nie jest ono prawidłowe, wtedy konieczna może być wizyta u ginekologa, celem wykonania badania potwierdzającego lub wykluczającego potencjalną ciążę.

Pamiętać należy iż tak zwana „tabletka po”, do której zalicza się między innymi Postinor Duo, nie jest odpowiednią metodą regularnej antykoncepcji. Stanowi ona natomiast wyjście z awaryjnej sytuacji, gdy istnieje możliwość zajścia w nieplanowaną ciążę, dając tym samym kobiecie wybór w kwestii planowania poczęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *